wtorek, 19 stycznia 2016

Shrink plastic czyli folia termokurczliwa

Witajcie Kochani! W ostatnim poście wspomniałam o shrink plastic i dziś chciałabym napisać więcej na temat tego materiału. Folia termokurczliwa jest idealna do tworzenia zawieszek, biżuterii, breloczków i wszelakich ozdobników do kartek i scrapbookingu. Ale po kolei.

Czym jest shrink plastic? 

Jest to materiał przypominający arkusz sztywnej folii i występuję w różnych kolorach i rozmiarach. Najpopularniejsza jest wersja bezbarwna np. taka - klik. Pod wpływem temperatury folia kurczy się kilkakrotnie, gęstnieje i staje się bardzo twarda.

Co jest niezwykłego w shrink plastic? 

Jest to możliwość tworzenia obrazów z wieloma detalami w znacznie mniejszej skali. Przy pomocy permanentnych tuszy i markerów ( a nawet drukarek!) możemy na folii umieścić dowolny rysunek, pokolorować go a następnie kilkakrotnie zmniejszyć - obraz nie ulegnie zniekształceniu. Ważne jest aby przestrzegać instrukcji na opakowaniu. Plastik można podgrzewać w piekarniku lub nagrzewnicami. Dodatkowo przy pomocy dziurkaczy i wykrojników możemy naszej pracy nadać dowolny kształt i on również po skurczeniu pozostanie bez zmian.

Ciężko to sobie wyobrazić?

Mam nadzieję, że poniższy filmik dokładnie przedstawi fenomen tego materiału:


A teraz trochę inspiracji jak można folię termokurczliwą wykorzystać:

Idealnie dobrane guziki do każdego projektu:


Biżuteria:
Miseczki:


Osobiście jestem zachwycona folią termokurczliwą za to ile daje możliwości. Dodatkowo jest bardzo wydajna ( oczywiście zależy to od skali projektu). Mam nadzieję, że zachęciłam Was od poeksperymentowania z tym produktem. Miłej zabawy!

Pozdrawiam! :)

4 komentarze:

 1. Piękne prace nie używam foli termokurczliwej, ale widzę, że efekty są fantastyczne

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajny materiał do tworzenia, rzeczywiście daje mnóstwo możliwości.

  OdpowiedzUsuń
 3. zaintrygowałaś mnie, szczerze mówiąc nie wiedziałam, że coś takiego można zrobić samemu- w domowym zaciszu- super

  OdpowiedzUsuń
 4. super :) ja mam pytanie - sama projektowałaś grafiki, czy gdzieś je znalazłaś w sieci? Podesłałabyś mi linki albo grafiki kotów? Będę organizowała aukcje charytatywną dla jednej z kocich fundacji i jestem w trakcie projektowania fantów właśnie z kocimi motywami :) Mam kilka przygotowanych grafik, ale chcę zrobić sporo naszyjników :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny i pozostawienie miłych słów:)